top of page

Vize architektury v Zelenči

Co je  nezbytné změnit a vybudovat v obci pro místní obyvatele, aby se zde lépe žilo? Co je pro ně dobré, aby nemuseli za všemi potřebami dojíždět?

A které funkce jsou výhodné pro život v obci, a které už ne?

 

Hledáme odpovědi na tyto otázky a přinášíme návrhy k diskuzi o tom, jak by obec mohla vypadat, co z hlediska jejího rozvoje upřednostnit a čemu naopak zamezit.

Technické centrum a sport

U výjezdu na Mstětice by mohl vyrůst nový areál, ve kterém by kromě technických služeb nalezla místo také zbrojnice dobrovolných hasičů a hlavně sporty jako jsou běžecké, nebo inline okruhy, tenisové kurty, případně nohejbalové hřiště.

zeleneč4_oprava.png

Klidové centrum

Zeleneč je obcí bez centra, která zde mohla vzniknout již dávno hned na několika místech přirozeně soustřeďujících společenský život.

 

Prvním z nich je historická náves kolem rybníka. Jde o harmonické místo, klidové až duchovní, a přesně tak by mělo být dále rozvíjeno. Základem pro jeho rozvoj je rybník a jeho okolí. 

Klidové centrum

Technické centrum a sport

Klidové centrum

Vzdělávací centrum

Centrum administrativy a služeb

Sportovní centrum

Hlavní živé centrum

Hlavní živé centrum

Pozemky po bývalém areálu Ferony jsou dle návrhu architekta příležitostí ke vzniku skutečného živého centra obce. Mohlo by zde vzniknout svažité náměstí ohraničené multifunkční halou a bytovými domy s podloubími a podzemními parkovacími místy. V návrhu nechybí ani vodní prvek a dominanční socha.  Na náměstí navazuje komunitní zahrada okolo dnešního vodojemu, který by se mohl proměnit ve věž.

Centrum služeb a administrativy

U železniční zastávky může vzniknout nové obchodní a správní centrum, které by poskytlo dostatek parkovacích míst k obstarání nákupů a služeb a byla zde umístěna budova radnice  s věží a hodinami.

Sportovní centrum

Fotbalový areál SK Zeleneč může být doplněn o tréninkové hřiště. Na louce za hřištěm může vzniknout volnočasové centrum s veřejným koupalištěm a beach volejbalovým kurtem, kde je v létě stále živo.

Vzdělávací centrum

Oba školní areály jsou na dobrých místech. Je třeba je učinit kompaktními a bude-li to jen trochu možné, bezpečně je propojit. Umístění školky u rybníka je zároveň skvělou příležitostí pro podporu setkávání starších občanů s nejmladší generací.
Docházková vzdálenost školy a sportovního areálu směrem na Mstětice je další výhodou.

bottom of page